Të gjitha kategoritë
EN

home>Lajme

Njoftim për festën e Festës së Pranverës

Nga admin Në Art, Lajme Postuar nga 2023-01-12

Viti i Ri Kinez tani njihet gjerësisht si Festivali i Pranverës, sepse fillon nga fillimi i pranverës. Është një nga festat e rëndësishme tradicionale që kremtohet nga kinezët në ditën e parë të muajit të parë hënor. Se fjala Nian, që në kinezishten moderne do të thotë "vit", fillimisht ishte emri i një bishe përbindësh që filloi të hante njerëzit një natë para fillimit të vitit të ri.

Një legjendë thotë se bisha Nian, me një gojë shumë të madhe, ishte jashtëzakonisht i egër, gjë që i frikësonte njerëzit. Por njerëzit zbuluan se ngjyra e kuqe dhe zhurma e fishekzjarreve do ta trembnin Nianin. Kështu, njerëzit zgjodhën të vendosnin dekorime letre të kuqe në dritaret dhe dyert e tyre në fund të çdo viti për të trembur Nianin në rast se do të kthehej përsëri. Prandaj, ndezja e fishekzjarreve dhe ngjitja e çifteve të Festivalit të Pranverës është bërë një aktivitet tradicional i kinezëve. Përveç kësaj, ka shumë aktivitete të tjera në Vitin e Ri. Për shembull, duke marrë një festë bashkimi familjar, duke bërë një vizitë të Vitit të Ri dhe për të mbajtur panairin e tempullit.

Kompania jonë ka festën e Festivalit të Pranverës nga 16 janari deri më 30 janar. Mirëpresim klientët tanë të respektuar në Kinë për të përjetuar aktivitetet tona të Vitit të Ri. Ju urojme qe cdo gje te shkoje mire. Fat i mirë në Vitin e Ri dhe paqe gjatë gjithë vitit.

1

TUV
SHËNIM: Kundër mashtrimit

Email i saktë: [email mbrojtur]

Nuk ka llogari Whatsapp

Ose të gjithë Mashtruesit